Egészséges életvitel elérése céljából megvalósított tevékenységek a Gyöngyösi Felsővárosi Általános Iskolában
- a kedvezményezett neve: NégyeS-O-S Közhasznú Alapítvány
- a projekt azonosító száma: EFOP-1.8.5-17-2017-00194
- a projekt tervezett befejezési dátuma: 2019.08.15.
- a szerződött támogatás összege: 18.173.740 Ft
- a támogatás mértéke (%-ban): 100%
A projekt tartalma:
A támogatást a NégyeS-O-S Közhasznú Alapítvány kapta a Gyöngyösi Felsővárosi Általános Iskolával együttműködve megvalósítandó projekt megvalósítására.
A projekt célja, hogy a családok − korosztálytól, nemtől, társadalmi helyzettől, egészségi állapottól, adott esetben fogyatékosságtól függetlenül – egészséges életvitellel, életvezetéssel összefüggő szemléletformálása megvalósuljon, hozzájáruljon az iskola az egészséges életmód kialakításához, az egyéni életminőség javításához, az interperszonális és szociális kapcsolatok fejlesztéséhez, így ahhoz, hogy az egészséges táplálkozás jelen legyen a mindennapokban. A gyermekek harmonikus testi, szellemi, valamint lelki fejlődéséhez különösen fontos a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás. A kiegyensúlyozott táplálkozás az életfolyamatok működéséhez szükséges energiát szolgáltató zsírokat és szénhidrátokat, testépítő fehérjéket, az anyagcsere szabályozásában részt vevő vitaminokat és ásványi anyagokat olyan mennyiségben és arányban tartalmazza, amely optimálisan biztosítja az egészség megóvását, illetve a betegségek megelőzését. Gyermekkorban a kiegyensúlyozott táplálkozás a fejlődés és a növekedés egyik alapfeltétele. Ebben az életkorban alakul ki az ízlés, a táplálkozási szokások, a helyes étkezési mód és a kulturált étkezési magatartás. Az ekkor megszerzett ismeretek meghatározó befolyást gyakorolnak az egész további életre. Nem utolsósorban a gyermekek rendszeres, életvitelszerű testmozgása, valamint a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozása és bizonyítottan hozzájárul az iskolai teljesítményhez, segíti a tanulást, csökkenti az iskolai hiányzások számát.
A projekt során megvalósuló programok:
- Ismeretterjesztő programok az egészséges táplálkozás jegyében
- Ivókút létrehozása
- Szemléletformálás az egészséges táplálkozás, életmód népszerűsítése érdekében
- Közvetlenül az iskolai étkezéshez szükséges eszközfejlesztés az egészséges táplálkozás, illetve az étkezési kultúra fejlesztése érdekében
- Tankonyha létrehozása és berendezése
A projekt egyik célcsoportja az iskola 6-14 éves korú tanulói, valamint a célcsoportunkba tartoznak a tanulók szülei és családtagjai.
A projekt megvalósítása hozzájárulunk az iskola tanulóinak az egészséges az egészséges életvitelhez szükséges tudás megszerzéséhez és készségek elsajátításához. Továbbá hosszútávú hasznosulása a projektnek, hogy az intézményben javul az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés érdekében a gyermekek étkezési kultúrája, étkezési körülménye, növekszik a várható élettartam és az egészségben eltöltött életévek száma.
A tanulók családjának bevonásával hozzájárulunk a társadalmi aktivitás erősödéséhez és a családok tevékeny részvételéhez, valamint növeljük az önkéntes tevékenységet végzők számát. Az ifjúságban rejlő erőforrások kibontása, a fiatalok helyben maradásának ezzel aktív és tudatos települési szerepvállalásának kialakítása, valamint a gyermekek és fiatalok önmaguk és mások jövőjét pozitívan formálni képes felnőttekké nevelésének és fejlesztésének érdekében.
Hozzájárulunk, hogy résztvevők formális oktatási kereteken kívül szerezzen gyakorlati ismeretek, így könnyebben elsajátíthatják az ismereteket, aktivitásuk növekszik, motiváltságok erősödik.
A tanórai kötöttségektől, az ismeretek számonkérésnek feszültségétől mentes tevékenységek során hozzájárulunk, hogy kötetlen programokon részt vegyenek a diákok, ahol megismerhetik az egészséges táplálkozás és életmód alapjait.
Hosszú távon a tervezett tevékenységek hatékonyan hozzájárulnak a gyermeki személyiség széleskörű fejlesztéséhez, a különböző társadalmi háttérrel rendelkező gyerekek integrációjához, a területi egyenlőségek és szociokulturális hátrányok csökkentéséhez.
A tankonyha és a tankert létrehozása hozzájárul ahhoz, hogy a gyermekek intézményi étkeztetése megfelelő keretek között valósuljon meg.